Vzácná návštěva

paní VojtěchováO tom, že slavnostní den ve škole nemusí být pouze 1. září a 30. červen jsme se všichni přesvědčili ve středu 6. 11. 2013. V tento, jinak obyčejný den, nás totiž čekala vzácná návštěva.

Vzácným hostem, na kterého jsme se tak těšili, byla paní Zdena Vojtěchová, která spolu se svým mužem vedla naši školu od roku 1945 až do roku 1976.

          Celý čas, který s námi paní Vojtěchová strávila, jsme všichni napjatě poslouchali, jaké to bylo, když společně se svým manželem Jaroslavem přišli do Janských Lázní, v jakém stavu byla po druhé světové válce budova školy, co všechno se muselo opravit, aby mohla škola dál sloužit dětem, které se sem do pohraničí se svými rodiči postupně stěhovaly.

          Všichni jsme se dozvěděli to, co nás nejvíc zajímalo. Děti chtěly například vědět, kde byla pátá třída, která byla za působení manželů Vojtěchových otevřená, když obě budovy školy mají pouze čtyři třídy. Dozvěděli jsme se, že byla umístěna v budově současného penzionu FLÓRA, v budově tehdejší mateřské školy. Paní Vojtěchová vzpomínala na éru skokanského můstku, na opravu zničené dolní stanice lanovky, na její brzké znovuotevření a první jízdu tehdejšího ministra dopravy a jeho ženy. Všichni jsme se smáli při představě, jak paní ministrová vyjela na Černou horu, v té době již zasněženou, v botách na vysokých podpatcích a všichni honem sháněli holínky, aby se vůbec mohla po naší Černé hoře projít.

          Při takto působivém vyprávění nám čas rychle utekl a museli jsme se loučit. Paní Vojtěchová všem popřála hodně štěstí a radosti ve škole.  A my se s přáním pevného zdraví rozloučili kytičkou a krásně namalovaným obrázkem horní budovy školy od žákyně čtvrtého ročníku Elišky Fickerové.

          Ještě jednou děkujeme vnučce paní Vojtěchové  –  paní Evě Říhové za to, že nám návštěvu s tak vzácným hostem umožnila. Paní Zdeně Vojtěchové přejeme do dalšího již 94. roku pevné zdraví  a stejný optimismus, který ji provází po celý život.

                                                                                                                                             Mgr. Zdeňka Hrnčířová