Školáci a listopad

Školáci a listopad

Je za námi listopad a co nového přinesl?

Naše škola se v letošním roce poprvé zapojila do celonárodního projektu OVOCE DO ŠKOL, díky kterému všechny děti naší školy dostávají pravidelně a bezplatně různé druhy známého i méně známého ovoce. No znáte třeba KAKI? Všichni možná ne, my už ano a je to dobrota.

Závěrečným závodem v plavání ukončily děti prvního a druhého ročníku Plavecký kurz v Trutnově. Všechny děti se během deseti lekcí nesmírně zlepšily, některým už při plavání stačí pouze pásek a ostatní už hrdinně odepnuly i ten. Nejen vítězům závodu, ale všem dětem za statečnost a veliký pokrok v plaveckých dovednostech gratulujeme.

Spolužáci ze 3., 4. a 5. ročníku, mezitím co menší plavali, brázdili led zimního stadionu v Trutnově. Pod odborným vedením paní učitelek M. Kučerové a Š. Štelzerové dělaly děti rychlé pokroky. Samozřejmě se některé přesvědčily, že bruslení je tvrdý sport. A to tehdy, když se jim zamotaly nohy a chtě nechtě přeci jenom skončily na zemi, tedy vlastně na ledě, ale i přesto to jistě stálo za to. Tak zase příští rok…
nový-4

Ve čtvrtek 30. 10. nám dorazilo do školy pár strašidel, včetně pana učitele P. Šedivého. Ale nelekejte se, to jen děti slavily americký svátek Halloween. A tak se slavilo při angličtině a následně i ve školní družině. Samozřejmě bez strašidelných příběhů potmě to nešlo. Za více vystrašené děti se dodatečně omlouváme.

Vést děti k pomoci je jeden z nejdůležitějších úkolů rodiny i školy. A tak děti sbírají kaštany pro lesní zvířátka, nákupem různých předmětů, jako jsou propisky, pohledy a nebo třeba deníky přispíváme nadaci SIDUS, která i za naše peníze nakupuje potřebné přístroje pro nemocnice. Také  spolupracujeme se společností CHRPA, která se věnuje výcviku koní pro hypoterapii. Za tuto pomoc děkujeme dětem i rodičům.

Jak jsem již zmínila, vést děti ke vzájemné pomoci a lidskosti je důležitý úkol. Podstatné jsou pro děti lidské vzory. V pondělí 3. 11. 2014 se děti našeho pátého ročníku mohly dozvědět více o silné osobnosti našich novodobých dějin Nicholasi Wintonovi. Dokument Síla lidskosti představil žákům krásný střípek jinak smutných příběhů druhé světové války. Po projekci žáci diskutovali se Zdeňkem Talisem, dramaturgem a jedním z aktivistů, kteří usilují o udělení Nobelovy ceny míru Nikolasi Wintonovi. Takto zapůsobil dokument o záchraně židovských dětí na naše žáky:

Film byl velmi dojemný. Bylo to tak smutné. Nedokázala jsem se vžít do role každého z těch lidí. 669 dětí zmizelo z dohledu všech svých rodičů. Nastoupily do vlaku s tím, že odjíždí na pár dnů do Anglie a že si pro ně rodiče zanedlouho přijedou. Ale ve skutečnosti děti byly převáženy do Anglie do adoptivních rodin, aby přežily. Nebýt Nicholase Wintona, mnoho z nich by nežilo. Nicholas Winton je velmi dobrý člověk. Dnes je mu 105 let a nikdy se nezapomene na to, co všechno udělal pro židovské děti. Do této doby jsem si dělala starosti se vším, ale teď vím, že to byly malichernosti a prkotinky.
Emička Moravcová

Film se mi moc líbil. Hodně jsem se dověděl a pochopil.  Byl poučný, ale i smutný, dojemný. Probrečel jsem skoro půlku filmu. Nedokážu si představit, že bych něco podobného měl zažít. Sir Nicholas Winton je pro mě borec.
Vlastík Růžička

To, co Nicholas Winton udělal, bylo úžasné. On ty děti zachraňovat nemusel, a přesto to udělal. Myslím si, že je to výjimečný člověk. To, že to 50 let tajil a nechlubil se tím, je krásné. Děti nezachraňoval kvůli tomu, aby ho lidé obdivovali, ale proto, že chtěl dětem pomoci. Doufám, že se schválí, aby Nicholas Winton dostal Nobelovu cenu, protože by si ji opravdu zasloužil.
Anička Francová

Výňatky z prací dětí

Takto a podobně popisovaly děti své prožitky po zhlédnutí filmu o nyní 105letém Angličanovi, z něhož je cítit bezmezná lidskost, láska k bližnímu, soucit ….

V rámci prevence nás ve středu 12. 11. 2014 navštívil odborník z nejpovolanějších, poručík   Bc. Udo Ertner, mluvčí Trutnovské policie ČR.  Celá akce byla panem poručíkem perfektně připravená, děti se dozvěděly spoustu zajímavých informací ohledně šikany, kyberšikany, setkání s cizím člověkem apod. Vše bylo doplněno přehlednou prezentací na interaktivní tabuli. Na závěr děti dostaly bezpečnostní prvky a notýsky. Za poučné vyprávění panu poručíkovi ještě jednou děkujeme.

nový-3

V pondělí 24. 11. nás překvapily  Klára s Ivou z BOSORKY a společně jsme tvořili. Vyráběli jsme skleněné mozaiky a hliněné ozdoby pro náš plánovaný výlet do ZOO ve Dvoře Králové nad Labem. Snad se budou naše výrobky líbit.

nový-2

Na závěr ještě pozvání na naši Vánoční besídku. Tentokrát ve čtvrtek  18. 12. 2014  v 16. 00 hod. v dolní budově školy.
Těšíme se na Vás!!!

     S přáním krásného prožití nastávajících svátků vánočních a všeho dobrého do nového roku 2015

zdraví Mgr. Zdeňka Hrnčířová a zaměstanci ZŠ a MŠ Janské Lázně.